En strålande julmarknad!
Under lördagen den 7:e december så anordnade Vi Är Valsta återigen en julmarknad i Valsta centrum.
Detta år var det rekordmånga personer som kom. Det var en härlig dag med marknadsaktiviteter, hembakat, ansiktsmålning, hantverk, pyssel för barnen och mycket mer, samt specialpriser i butikerna. På programmet stod julmusik, dansuppvisning av Sigtuna Kulturskola, körsång av S:t Georges barn och ungdomskör samt tomten dök upp på besök.
Lola Svensson, projektledare för Vi är Valsta, välkomnade hjärtligt alla besökare till julmarknaden i Valsta. Med julstämningen på topp inleddes dagen med härlig musik från duon Håkan och Micke.
Klockan 13.00 var det dags för Sigtuna Kulturskola att ta scenen. De bjöd på en fantastisk dansuppvisning med både juldans och breakdance. Kulturskolan passade även på att informera om sin verksamhet och berättade att de erbjuder kostnadsfria prova-på-aktiviteter på tisdagar.
Under julmarknaden gick tomten runt i centrum mellan 13.30 och 14.30 och spred glädje bland barnen genom att dela ut godis och ställa upp på bilder. Det var en uppskattad aktivitet som lockade många leenden.
Innan dagens sista uppträdande höll Lola Svensson ett känslosamt tal. Hon meddelade att hon kommer gå i pension 15:e januari och passade på att tacka för alla fantastiska år i Valsta. Lola lyfte fram den positiva utvecklingen i området och beskrev Valsta som en plats där man aldrig behöver känna sig ensam, tack vare det starka samarbetet och gemenskapen mellan boende, föreningar och näringsidkare.
Lola presenterade även sin efterträdare, Jonathan Kumi, som nyligen tillträtt som områdesutvecklare på SigtunaHem och som kommer ta över som projektledare för Vi är Valsta. Jonathan uttryckte sin uppskattning för Lolas arbete och lyfte fram hennes betydelse för Valsta. ”Det märks verkligen att hon har gjort ett stort avtryck här,” sa han.
Dagens sista framträdande stod S:t Georges barn- och ungdomskör för. De bjöd på en mix av svenska klassiska julsånger och internationella toner, vilket uppskattades av både stora som små besökare.
Julmarknaden avslutades med att Lola tackade alla utställare och besökare för en fin dag. Med värme i rösten avslutade hon med orden: ”Det här är inte ett farväl, utan ett på återseende.”
Vi är Valsta vill tacka alla som kom och bidrog till en trevlig vintermarknad, utställare och besökare, vi vill även tacka de som under dagen hjälpte oss: Valsta/Steninge stadsdelsförening, Skånela if och OH-PRODUCTION.